EURO 2020 Groups: All you need to know about EURO 2020 Groups

EURO 2020 Groups: All you need to know about EURO 2020 Groups: Italy continued their perfect run in the European Championship with a 1-0 win against 10-man Wales at the Stadio Olimpico on Sunday.

While Italy dominated most of the game, they only managed to score once in the first half through Matteo Pessina despite Wales being reduced to 10 men when Ethan Ampadu was sent off after 55 minutes.

Xherdan Shaqiri scored twice to lead Switzerland to a 3-1 win against Turkey on Sunday in their Euro 2020 Group A match that kept their hopes of reaching the knockouts alive.

Turkey exit the competition after a third straight defeat while the Swiss hope to progress to the last 16 as one of the best third-placed teams after finishing level with second-placed Wales on four points but behind on goal difference.

EURO 2020 Groups: 24 top European teams have been divided into 6 groups

Group A (Rome/Baku): Turkey, Italy (hosts), Wales, Switzerland
Group B (Copenhagen/St Petersburg):Denmark (hosts), Finland, Belgium, Russia (hosts)
Group C (Amsterdam/Bucharest):Netherlands (hosts), Ukraine, Austria, North Macedonia
Group D (London/Glasgow):England (hosts), Croatia, Scotland (hosts), Czech Republic
Group E (Seville/St Petersburg): Spain (hosts), Sweden, Poland, Slovakia
Group F (Munich/Budapest): Hungary (hosts), Portugal (holders), France, Germany (hosts)
EURO 2020 – The host cities: The host cities for the Euro 2020 are London, Seville, Glasgow, Copenhagen, Budapest, Amsterdam, Bucharest, Rome, Munich, Baku and Saint Petersburg

EURO 2020 Full Schedule & Match Results: Here is the complete list of fixtures and schedule of the Euro 2020.

Group stage fixtures are as follows (All timings are in IST)

June 12, Saturday 

Group A: Turkey vs Italy (12:30 am, Rome); Italy won 3-0

Group A: Wales vs Switzerland (6:30 pm, Baku); Wales 1-1 Switzerland

Group B: Denmark vs Finland (9:30pm, Copenhagen); Finland won 1-0

June 13, Sunday 

Group B: Belgium vs Russia (12:30 am, St Petersburg); Belgium won 3-0

Group D: England vs Croatia (6:30 pm, London); England won 1-0

Group C: Austria vs North Macedonia (9:30 pm, Bucharest); Austria won 3-1

June 14, Monday 

Group C: Netherlands vs Ukraine (12:30 am, Amsterdam); Netherlands won 3-2

Group D: Scotland vs Czech Republic (6:30 pm, Glasgow); Czech Republic won 2-0

Group E: Poland vs Slovakia (9:30 pm, St Petersburg); Slovakia won 2-1

June 15, Tuesday

Group E: Spain vs Sweden (12:30 am, Seville); Spain 1-1 Sweden

Group F: Hungary vs Portugal (9:30 pm, Budapest); Hungary 0-3 Portugal

June 16, Wednesday

Group F: France vs Germany (12:30 am, Munich); France 1-0 Germany

Group B: Finland vs Russia (6:30 pm, St Petersburg); Finland 0-1 Russia

Group A: Turkey vs Wales (9:30 pm, Baku); Turkey 0-2 Wales

June 17, Thursday 

Group A: Italy vs Switzerland (12:30 am, Rome); Italy 3-0 Switzerland

Group C: Ukraine vs North Macedonia (6:30 pm, Bucharest); Ukraine won 2-1

Group B: Denmark vs Belgium (9:30 pm, Copenhagen); Belgium won 2-1

June 18, Friday

Group C: Netherlands vs Austria (12:30 am, Amsterdam); Netherlands won 2-0

Group E: Sweden vs Slovakia (6:30 pm, St Petersburg); Sweden won 1-0

Group D: Croatia vs Czech Republic (9:30 pm, Glasgow); Croatia 1-1 Slovakia

June 19, Saturday

Group D: England vs Scotland (12:30 am, London); England 0-0 Scotland

Group F: Hungary vs France (6:30 am, Budapest); Hungary 1-1 France

Group F: Portugal vs Germany (9:30 am, Munich); Portugal 2-4 Germany

June 20, Sunday 

Group E: Spain vs Poland (12:30 am, Seville); Spain 1-1 Poland

Group A: Italy vs Wales (6:30 pm, Rome); Italy won 1-0

Group A: Switzerland vs Turkey (9:30 pm, Baku); Switzerland won 3-1

June 21, Monday

Group C: North Macedonia vs Netherlands (9:30 pm, Amsterdam)

Group C: Ukraine vs Austria (9:30 pm, Bucharest)

June 22, Tuesday

Group B: Russia vs Denmark (12:30 am, Copenhagen)

Group B: Finland vs Belgium (12:30 am, St Petersburg)

June 23, Wednesday

Group D: Czech Republic vs England (12:30 am, London)

Group D: Croatia vs Scotland (12:30 am, Glasgow)

Group E: Slovakia vs Spain (9:30 pm, Seville)

Group E: Sweden vs Poland (9:30 pm, St Petersburg)

June 24, Thursday

Group F: Germany vs Hungary (12:30 am, Munich)

Group F: Portugal v France (12:30 am, Budapest)

The top two teams in each group and the four best third-placed teams will go through to the round of 16. The teams will have a rest day on June 25. 

Round of 16

June 26, Saturday

2A vs 2B (9:30 pm, Amsterdam)

June 27, Sunday 

1A vs 2C (12:30 am, London)

1C vs 3D/E/F (9:30 pm, Budapest)

June 28, Monday 

1B vs 3A/D/E/F (12:30 am, Seville)

2D vs 2E (21:30 pm, Copenhagen)

June 29, Tuesday 

1F vs 3A/B/C (12:30 am, Bucharest)

1D vs 2F (21:30 pm, London)

June 30, Wednesday

1E vs 3A/B/C/D (12:30 am, Glasgow)

All the winners will progress to the quarterfinals. The teams will have a rest day on July 1.

Quarterfinals

July 2, Friday 

QF1: Winner 6 vs Winner 5 (9:30 pm, St Petersburg)

July 3, Saturday 

QF2: Winner 4 vs Winner 2 (12:30 am, Munich)

QF3: Winner 3 vs Winner 1 (21:30 pm, Baku)

July 4, Sunday

QF4: Winner 8 vs Winner 7 (12:30 am, Rome)

The winners from the last-eight stage will advance to the semifinals. The teams will have rest days on July 5 and 6.

Semifinals

July 7, Wednesday 

SF1: Winner QF2 vs Winner QF1 (12:30 am, London)

July 8, Thursday

SF2: Winner QF4 vs Winner QF3 (12:30 am, London)

Final

July 12, Monday 

Winner SF1 vs Winner SF2 (12:30 am, London)

UEFA Euro 2020 Live Broadcast & Live Streaming: Euro 2020 will be live broadcasted in India on Sony Sports Network & Live Streamed on SonyLIV