ICC U-19 World Cup 2020: Your comprehensive guide

ICC U19 World Cup 2020,U19 World Cup 2020,2020 U19 World Cup schedule,ICC U19 World Cup,2020 U-19 World Cup squads

The 2020 ICC Under-19 Cricket World Cup is set to be played in South Africa from January 17 to February 9. The 13th edition of the age group global cricket competition returns to the Proteas land for the second time with 16 teams in fray.

Top two teams from each of the four groups will make it to the Super League. The others go for the Plate competition.

India are the defending champions.

Also Read: ICC U19 World Cup 2020 LIVE: South Africa vs Afghanistan LIVE Streaming, squads, venue,…

The main tournament will start with the clash between South Africa and Afghanistan in Kimberly on Friday. Defending champions India will enter the tournament as one of the favourites alongside Australia. India will start the tournament against their Asian rivals Sri Lanka on January 19 at Mangaung Oval, Bloemfontein.

The squads:

Afghanistan: Farhan Zakhil (Captain), Sediqullah Atal, Noor Ahmad, Shafiqullah Ghafari, Fazal Haque, Imran Mir, Jamshid Miralikhil, Abid Mohammadi, Ishaq Mohammadi, Asif Musazai, Abdul Rahman, Abidullah Taniwal, Rahmanullah Zadran, Zohaib Zamankhil, Ibrahim Zadran.

Australia: Cooper Connolly, Sam Fanning, Jake Fraser-McGurk, Oliver Davies, Mackenzie Harvey, Corey Kelly, Liam Marshall, Lachlan Hearne,  Todd Murphy, Patrick Rowe, Tanveer Sangha, Liam Scott, Bradley Simpson, Connor Sully, Matthew Willans.

Bangladesh: Akbar Ali (Captain), Mrittunjoy Chowdhury, Towhid Hridoy, Avishek Das, Parvez Hossain Emon,  Tanzid Hasan,Rakibul Hasan, Mahmudul Hasan Joy, Shahadat Hossain, Shamim Hossain, Shoriful Islam, Hasan Murad, Prantik Nawrose Nabil, Tanzim Hasan Sakib, Mohammad Shahin.

Canada: Ashtan Deosammy (Captain), Benjamin Calitz, Harmandeep Singh Bedi, Arshdeep Dhaliwal,  Rishiv Joshi, Gurjot Gosal, Muhammad Kamal, Akhil Kumar, Nicholas Manohar, Randhir Sandhu, Eshan Sensarma, Raqib Shamsudeen, Ayush Verma, Udaybir Walia, Mihir Patel.

England: George Balderson (Captain), Ben Charlesworth, Tom Clark, Kasey Aldridge, Jordan Cox, Scott Currie, Blake Cullen, Harry Duke, Joey Evison, Lewis Goldsworthy, Jack Haynes,  Dan Mousley, George Hill,  Sam Young, Hamidullah Qadri.

India: Priyam Garg (Captain), Dhruv Jurel, Tilak Varma, Divyaansh Saxena, Yashasvi Jaiswal, Divyansh Joshi, Shashwat Rawat, Shubhang Hegde, Ravi Bishnoi, Akash Singh, Kartik Tyagi, Atharva Ankolekar, Sushant Mishra, Vidyadhar Patil, Kumar Kushagra.

Japan: Marcus Thurgate (Captain), Max Clements, Neel Date, Tushar Chaturvedi, Kento Ota-Dobell, Sora Ichiki, Ishaan Fartyal,Leon Mehlig, Masato Morita, Shu Noguchi, Yugandhar Retharekar, Reiji Suto, Debashish Sahoo, Kazumasa Takahashi, Ashley Thurgate.

New Zealand: Jesse Tashkoff (Captain), Kristian Clarke, Adithya Ashok, Hayden Dickson, Joey Field,  Simon Keene, Fergus Lellman, Nicholas Lidstone, David Hancock, Rhys Mariu, William O’Rourke, Ben Pomare, Quinn Sunde, Oliver White, Beckham Wheeler-Greenall.

Nigeria: Sylvester Okpe (Captain), Rasheed Abolarin, Peter Aho,Mohameed Taiwo,  Shehu Audu, Oche Boniface Isaac Danladi, Miracle Akhigbe, Miracle Ikaige, Akhere Isesele, Abdulrahman Jimoh, Samuel Mba, Olayinka Olaleye, Sulaimon Runsewe, Ifeanyichukwu Uboh.

Pakistan: Rohail Nazir (Captain), Haider Ali,  Qasim Akram, Abbas Afridi, Aamir Ali, Abdul Bangalzai, Mohammad Haris, Fahad Munir, Mohammad Huraira, Tahir Hussain,  Arish Ali Khan, Mohammad Irfan Khan, Amir Khan, Mohammad Shehzad, Mohammad Wasim.

Scotland: Angus Guy (Captain),  Jamie Cairns, Jasper Davidson, Daniel Cairns, Ben Davidson, Sean Fischer-Keogh, Callum Grant, Rory Hanley, Tom Mackintosh, Durness Mackay-Champion, Euan McBeth, Liam Naylor,  Uzzair Shah, Kess Sajjad, Charlie Pee.

South Africa: Bryce Parsons (Captain), Luke Beaufort, Khanya Cotani, Jonathan Bird, Merrick Brett, Gerald Coetzee, Tyrese Karelse, Mondli Khumalo, Achille Cloete, Jack Lees, Andrew Louw, Levert Manje, Odirile Modimokoane, Pheku Moletsane, Tiaan van Vuuren.

Sri Lanka: Nipun Dananjaya (Captain), Sonal Dinusha, Ashian Daniel, Thaveesha Kahaduwaarachchi, Kamil Mishara, Dilshan Madushanka, Kavindu Nadeeshan, Navod Paranavithana, Matheesha Pathirana, Ravindu Rasantha, Mohammed Shamaaz, Amshi de Silva, Sudeera Thilakaratne, Ahan Wickramasinghe, Chamindu Wijesinghe.

UAE: Aryan Lakra (Captain), Chathiyan Dashan, Muhammad Farazuddin, Vriitya Aravind, Jonathan Figy, Osama Hassan,  Rishabh Mukherjee, Ali Naseer, Palaniapan Meiyappan, Wasi Shah, Alishan Sharafu, Sanchit Sharma, Kai Smith, Akasha Tahir, Ansh Tandon.

West Indies: Kimani Melius (Captain), Daniel Beckford, Kelvon Anderson,  Joshua James, Matthew Forde, Mbeki Joseph, Leonardo Julien, Avinash Mahabirsingh, Kirk McKenzie, Antonio Morris, Ashmead Nedd, Matthew Patrick, Jayden Seales,  Nyeem Young, Ramon Simmonds.

Zimbabwe: Dion Myers (Captain), Wesley Madhevere, Emmanuel Bawa, Gareth Chirawu, Priviledge Chesa, Ahomed Rameez Ebrahim, Dylan Grant, Brandon James, Tadiwanashe Marumani, Tadiwanashe Nyangani, Luke Oldknow, Samuel Ruwisi, Dane Schadendorf, Milton Shumba, Taurayi Tugwete.

The Groups:

Group A: India, Sri Lanka, New Zealand, Japan

Group B: Australia, England, West Indies, Nigeria

Group C: Pakistan, Bangladesh, Zimbabwe, Scotland

Group D: South Africa, Afghanistan, Canada, United Arab Emirates

The schedule:

All matches start at 08:00 AM GMT (1:30 pm India time)”

ICC U19 World Cup LIVE: Star Sports spares just 1 channel

No.1 Date Group Match Venue
1 17-01-2019 D South Africa vs Afghanistan Diamond Oval, Kimberley
2 18-01-2019 C Bangladesh vs Zimbabwe Senwes Park, Potchefstroom
3 18-01-2019 A New Zealand vs Japan North-West University No1 Ground, Potchefstroom
4 18-01-2019 D UAE vs Canada Mangaung Oval, Bloemfontein
5 18-01-2019 B Australia vs West Indies Diamond Oval, Kimberley
6 19-01-2019 C Pakistan vs Scotland North-West University No1 Ground, Potchefstroom
7 19-01-2019 A India vs Sri Lanka Mangaung Oval, Bloemfontein
8 20-01-2019 B England vs West Indies Diamond Oval, Kimberley
9 20-01-2019 B Australia vs Nigeria Country Club B Field, Kimberley
10 21-01-2019 C Bangladesh vs Scotland Witrand Cricket Field, Potchefstroom
11 21-01-2019 A India vs Japan Mangaung Oval, Bloemfontein
12 22-01-2019 D South Africa vs Canada Senwes Park, Potchefstroom
13 22-01-2019 D Afghanistan vs UAE North-West University No1 Ground, Potchefstroom
14 22-01-2019 C Pakistan vs Zimbabwe Witrand Cricket Field, Potchefstroom
15 22-01-2019 A New Zealand vs Sri Lanka Mangaung Oval, Bloemfontein
16 23-01-2019 B Australia vs England Diamond Oval, Kimberley
17 23-01-2019 B West Indies vs Nigeria Country Club B Field, Kimberley
18 24-01-2019 C Pakistan vs Bangladesh Senwes Park, Potchefstroom
19 24-01-2019 D Afghanistan vs Canada North-West University No2 Ground, Potchefstroom
20 24-01-2019 A India vs New Zealand Mangaung Oval, Bloemfontein
21 25-01-2019 A Sri Lanka vs Japan North-West University No1 Ground, Potchefstroom
22 25-01-2019 C Zimbabwe vs Scotland Witrand Cricket Field, Potchefstroom
23 25-01-2019 D South Africa vs UAE Mangaung Oval, Bloemfontein
24 25-01-2019 B England vs Nigeria Diamond Oval, Kimberley
25 27-01-2019 TBC vs TBC, Plate Quarter-Final 2 Witrand Cricket Field, Potchefstroom
26 27-01-2019 TBC vs TBC, Plate Quarter-Final 1 North-West University No2 Ground, Potchefstroom
27 28-01-2019 TBC vs TBC, Super League Quarter-Final 1 Senwes Park, Potchefstroom
28 28-01-2019 TBC vs TBC, Plate Quarter-Final 3 North-West University No2 Ground, Potchefstroom
29 28-01-2019 TBC vs TBC, Plate Quarter-Final 4 Witrand Cricket Field, Potchefstroom
30 29-01-2019 TBC vs TBC, Super League Quarter-Final 2 Willowmoore Park, Benoni
31 30-01-2019 TBC vs TBC, Plate Playoff Semi-Final 2 North-West University No2 Ground, Potchefstroom
32 30-01-2019 TBC vs TBC, Plate Playoff Semi-Final 1 Witrand Cricket Field, Potchefstroom
33 30-01-2019 TBC vs TBC, Plate Semi-Final 1 North-West University No1 Ground, Potchefstroom
34 30-01-2019 TBC vs TBC, Super League Quarter-Final 3 Senwes Park, Potchefstroom
35 31-01-2019 TBC vs TBC, Super League Quarter-Final 4 Willowmoore Park, Benoni
36 31-01-2019 TBC vs TBC, Plate Semi-Final 2 Diamond Oval, Kimberley
37 01-02-2019 TBC vs TBC, 13th Place Playoff Witrand Cricket Field, Potchefstroom
38 01-02-2019 TBC vs TBC, 15th Place Playoff North-West University No2 Ground, Potchefstroom
39 01-02-2019 TBC vs TBC, 5th Place Playoff Semi-Final 1 Senwes Park, Potchefstroom
40 02-02-2019 TBC vs TBC, 5th Place Playoff Semi-Final 2 North-West University No1 Ground, Potchefstroom
41 02-02-2019 TBC vs TBC, 11th Place Playoff Diamond Oval, Kimberley
42 03-02-2019 TBC vs TBC, Plate Final Willowmoore Park, Benoni
43 04-02-2019 TBC vs TBC, Super League Semi-Final 1 Senwes Park, Potchefstroom
44 05-02-2019 TBC vs TBC, 7th Place Playoff Willowmoore Park, Benoni
45 06-02-2019 TBC vs TBC, Super League Semi-Final 2 Senwes Park, Potchefstroom
46 07-02-2019 TBC vs TBC, 5th Place Playoff Willowmoore Park, Benoni
47 08-02-2019 TBC vs TBC, 3rd Place Playoff Willowmoore Park, Benoni
48 09-02-2019 TBC vs TBC, Final Senwes Park, Potchefstroom

 

Broadcast Details:

Star Sports : India, Bangladesh, Sri Lanka and the rest of the Indian Sub-continent

Sky Sports : United Kingdom & Republic of Ireland

SuperSport : South Africa and Sub-Saharan Africa

E-Vision : United Arab Emirates

Fox Sports Australia : Australia

Sky TV: New Zealand

PTV : Pakistan

Others: Willow TV (USA), Willow Canada (Canada), ESPN (Caribbean), Digicel (Asia Pacific), Radio Television Afghanistan (Afghanistan), Star Cricket (Hong Kong) and YuppTV.com (Continental Europe, MENA (excl. UAE) and Central Asia).

The matches in India will be broadcast on Star Sport 3 with simultaneous streaming on Hotstar.

LEAVE A REPLY