St Lucia T10 Blast 2021 Live: Full schedule, squads, date, India timings and live streaming details, Results All you need to know

St Lucia T10 Blast 2021 Live: Full schedule, squads, date, India timings and live streaming details, Results All you need to know
St Lucia T10 Blast 2021 Live: Full schedule, squads, date, India timings and live streaming details, Results All you need to know

St Lucia T10 Blast 2021 Live: Full schedule, squads, date, India timings, and live streaming details, Results All you need to know – The second edition of St Lucia T10 Blast starts on April 30th. After a successful inaugural season last year, two news teams have been added this season to increase the thrill and make the tournament more competitive. A total of 12 teams will lock horns in this competition which will be played at Darren Sammy National Stadium behind closed doors. South Castries are the defending champions.

St Lucia T10 Blast 2021 Live: When will be St Lucia T10 Blast 2021 Started? ? Date
St Lucia T10 Blast 2021 will start from April 30

St Lucia T10 Blast 2021 Live: What Time St Lucia T10 Blast 2021 Will begin? Time
St Lucia T10 Blast 2021 Will begin at 10:00 PM IST

St Lucia T10 Blast 2021 Live: What are the venues for St Lucia T10 Blast 2021? Venue
St Lucia T10 Blast 2021 will be played at Daren Sammy Cricket Ground

St Lucia T10 Blast 2021 Live: How do I watch the live streaming of St Lucia T10 Blast 2021?
The live streaming of the St Lucia T10 Blast 2021 on fancode. You can also catch the live updates on insidesport.co

St Lucia T10 Blast Full Squads

South Castries: Johnson Charles (captain), Rumario Simmons, Collinus Callendar, Xavier Gabriel, Daniel Baptiste, Lemrol Charles, Noelle Leo (wicket-keeper), Aaron Joseph, Wade Clovis, Shervon Leo, Wendell Inglis, Nixon Edmund, Avalinus Callendar.

Mon Repos: Christian Charlery (captain), Kevin Augustin, Evanus, Emmanuel, Hazel Charlery, Sadrack Descartes, Craig Emmanuel, Sabinus Emmanuel (wicket-keeper), Keon Gaston, Dichege Henry, Jamal Lesmond, Rohan Lesmond, Kurnan Henry, Shawnil Edward.

Central Castries: Stephen Naitram (captain), Rahym Joseph, Alleyn Prospere, Gaspard Prospere (wicket-keeper), Dwight Thomas, Tyler Sookwa, Jaden Elibox, Keygan Arnold, Dillan John, Jemmi Mauricette, Sanjay Hayle, Ephron Charles, McKenny Clarke

Gros Islet: Dalton Polius (captain), Vernillius Gabriel, Larry Edward, Dornan Edward, Jard Goodman, Kymani Sexius, Lee Solomon, Vidal Crandon (wicket-keeper), Udell Preville, Tyrel Chicot, Ryan Goodman, Khan Elcock, Bolton Sayers

Mabouya Valley: Murgaran Shoulette (captain), Shem Severin, Mitchel Louisy, Orey Changoo (wicket-keeper), Rick Smith, Zachary Edmund, Leon Polius, Chard Polius, Lennice Modeste, Christian Ange, Dale Smith, Nean Deterville, Maius Stanislaus

Choiseul: Bronte Bess (captain), Jason Simon (wicket-keeper), Junior Henry, Audy Alexander, Valange St. Ange, Vince Smith, Nick Joseph, Alvinaus Simon, Canice Richardson, Tristan Norbal, Stephane Theophane, Clem St. Rose, Sky Lafeuillee

Vieux Fort North: Al Prince (captain), Junior Peter (wicket-keeper), Ernell Sexius, Chris Pamphile, Joshaun Mann, Curtly Jonny, David Naitram, Ricky Hippolyte, Kurt Edward, Shawn Auguste, Tariq Gabriel, Shaw Straker, Johann Williams

Babonneau: Shervon Joseph (captain), Zayee Antoine, Stuart Calderon, Alvin Lafeuille, Nehemiah Wilfred, Caleb Thomas, Devon Eugene, Nyeem Rosemond, Qwaine Henry, Alex Joseph, Steven Abraham (wicket-keeper), Tristan Pierre, Isiah Wilfred

Soufriere: Shanii Mesmain (captain), Ashley Hippolyte, Bradley Tisson, Xytus Emmanuel, Wayne Prospere, Julian Sylvester (wicket-keeper), Kervel Propere, Kevin Gassie, Quint Mesmain, Tenacy Hippolyte, Jervan Charles, Dalius Monrose, Keither Prospere

Laborie: Awene Edward (captain), Denlee Anthony (wicket-keeper), Michael Francois, Shervin George, Nick Andrew, Tyran Theodore, Rick Moses, Daran Pierre, Sanjay Pamphile, Jordan Emmanuel, Romain Ramroach, Calvin Stanislaus, Quincy St, Rose

Micoud: Daren Sammy (captain), Nereville Florence, Luke, JN. Pierre, Daren Sammy Jr, Murlan  Sammy, Lanse Sammy, Tarrique Edward, Shervin Charles, Travis Gifford, Garvin Serieux Jr (wicket-keeper), Mervin Wells, Michael Charlery, Kuston Jules, Winnel Felix, Earvin Frederick

Vieux Fort South: Dishon Rampal (captain), Jevin Isidore, Eardley Dupres, Kerlan Martial, Richie Robert (wicket-keeper), Jermain Harding, Kurdney Constantine, Dyondre Taylor, Ray Joseph, Kamanie Laure, Rydell Baptiste, Kahlil St Hill, Delan Martial

 

St Lucia T10 Blast Full Fixtures Schedule 

Friday, April 30

Soufriere vs Vieux Fort South – 10:00 PM IST

Saturday, May 1

Laborie vs Micoud – 12:00 AM IST

Soufriere vs Micoud – 10:00 PM IST

Sunday, May 2

Laborie Ray vs Vieux Fort South – 12:00 AM IST

Micoud vs Vieux Fort South – 10:00 PM IST

Monday, May 3

Soufriere vs Laborie – 12:00 AM IST

Gros Islet vs Choiseul Pots- 10:00 PM IST

Tuesday, May 4

South Castries vs Micoud Eagles – 12:00 AM IST

Vieux Fort North vs Central Castries – 10:00 PM IST

Wednesday, May 5

Babonneau vs Soufriere Suplhir – 12:00 AM IST

Mabouya Constrictors vs Micoud Eagles – 10:00 PM IST

Thursday, May 6

Mon Repos vs Gros Islet – 12:00 AM IST

Choiseul vs Babonneau – 09:00 PM IST

Mabouya Constrictors vs Vieux Fort North – 11:00 PM IST

Friday, May 7

South Castries vs Central Castries – 09:00 PM IST

Gros Islet vs Soufriere Sulphir – 11:00 PM IST

Saturday, May 8

Central Castries vs Mabouya Constrictors – 09:00 PM IST

South Castries vs North Raiders – 11:00 PM IST

Sunday, May 9

Gros Islet vs Babonneau – 09:00 PM IST

Mon Repos vs Choiseul Pots – 11:00 PM IST

Monday, May 10

Vieux Fort North vs Micoud Eagles – 09:00 PM IST

Mon Repos vs Soufriere Sulphir – 11:00 PM IST

Tuesday, May 11

South Castries vs Mabouya Constrictors – 09:00 PM IST

Soufriere Sulphir vs Choiseul – 11:00 PM IST

Wednesday, May 12

Central Castries vs Micoud Eagles – 09:00 PM IST

Mon Repos vs Babonneau – 11:00 PM IST

Thursday, May 13

TBC vs TBC – 10:00 PM IST