Swiss Open Badminton Live Streaming: When and where To Watch Swiss Open Live, Draws, Schedule & Prize Money all you need to know

Swiss Open Badminton Live Streaming: Draws, Schedule & Prize Money

Swiss Open Badminton Live Streaming: When and where To Watch Swiss Open Live, Draws, Schedule & Prize Money all you need to know

Where will Swiss Open 2021 be held?
Swiss Open 2021 will take place in  St. Jakobshalle Basel,  SWITZERLAND from March 2, 2021.

When will Swiss Open Day 3 2021 be Started? – Date
Swiss Open 2021 will start from Mar 4, 2021.

What Time Swiss Open 2021 Will begin? Time
Swiss Open 2021 matches Will begin Start at 4:30 PM  IST

What are the venues for Swiss Open 2021? – Venue
Swiss Open 2021 will be played at St. Jakobshalle Basel, SWITZERLAND

Where you can watch Swiss Open 2021 LIVE Streaming?
Swiss Open 2021 LIVE Streaming on BWF’s YouTube channel. 

Swiss Open Badminton schedule
2nd March – Qualification & Mixed Doubles 1st Round
3rd March – Round of 32
4th March – Round of 16
5th March – Quarter-Finals
6th March – Semi-Finals
7th March – Finals

Swiss Open badminton draw

Order of play of Thursday, March 4, 2021
Time Draw Score Duration
St. Jakobshalle Basel – 4
1. Not before 10:15 AM WD
Jongkolphan KITITHARAKUL [1] Thailand
Rawinda PRAJONGJAI Thailand
Thailand Benyapa AIMSAARD
Thailand Nuntakarn AIMSAARD
2. Followed by MS
Kantaphon WANGCHAROEN [6] Thailand
Netherlands Mark CALJOUW
3. Followed by XD
Marcus ELLIS [3] England
Lauren SMITH England
Denmark Jeppe BAY
Denmark Sara LUNDGAARD
4. Followed by WS
Yvonne LI Germany
Denmark Mia BLICHFELDT [4]
5. Followed by MS
Pablo ABIAN Spain
India SAI PRANEETH B. [5]
6. Not before 2:00 PM XD
Mikkel MIKKELSEN Denmark
Rikke SØBY Denmark
France Thom GICQUEL [6]
France Delphine DELRUE
7. Followed by MD
Aaron CHIA [1] Malaysia
SOH Wooi Yik Malaysia
Denmark Jeppe BAY
Denmark Lasse MØLHEDE
8. Followed by WS
Pornpawee CHOCHUWONG [3] Thailand
Denmark Line Højmark KJAERSFELDT
9. Followed by MD
Vladimir IVANOV [7] Russia
Ivan SOZONOV Russia
Thailand Nipitphon PHUANGPHUAPET
Thailand Tanupat VIRIYANGKURA
10. Court and time TBA WD
Alexandra BØJE Denmark
Mette POULSEN Denmark
Canada Rachel HONDERICH [7]
Canada Kristen TSAI
St. Jakobshalle Basel – 1
1. Starting at 10:00 AM MS
KIDAMBI Srikanth [4] India
France Thomas ROUXEL
2. Followed by MD
Joel EIPE Denmark
Rasmus KJÆR Denmark
Malaysia ONG Yew Sin [5]
Malaysia TEO Ee Yi
3. Followed by WS
Phittayaporn CHAIWAN Thailand
Korea SUNG Ji Hyun [6]
4. Followed by XD
Mark LAMSFUSS [7] Germany
Isabel HERTTRICH Germany
Ireland Sam MAGEE
Ireland Chloe MAGEE
5. Followed by XD
CHAN Peng Soon [1] Malaysia
GOH Liu Ying Malaysia
France Ronan LABAR
France Anne TRAN
6. Not before 1:45 PM MD
Pramudya KUSUMAWARDANA Indonesia
Yeremia Erich Yoche Yacob RAMBITAN Indonesia
India Satwiksairaj RANKIREDDY [2]
India Chirag SHETTY
7. Followed by WD
Ashwini PONNAPPA India
REDDY N. Sikki India
Denmark Amalie MAGELUND
Denmark Freja RAVN
8. Followed by MS
Viktor AXELSEN [1] Denmark
Thailand Khosit PHETPRADAB
9. Followed by WS
Carolina MARIN [1] Spain
Denmark Julie Dawall JAKOBSEN
10. Court and time TBA WD
Pearly TAN Malaysia
THINAAH Muralitharan Malaysia
Russia Anastasiia AKCHURINA
Russia Olga MOROZOVA
St. Jakobshalle Basel – 2
1. Starting at 10:00 AM XD
Rinov RIVALDY Indonesia
Pitha Haningtyas MENTARI Indonesia
India Satwiksairaj RANKIREDDY
India Ashwini PONNAPPA
2. Followed by MS
Ajay JAYARAM India
Denmark Rasmus GEMKE [3]
3. Followed by WS
Iris WANG U.S.A.
India PUSARLA V. Sindhu [2]
4. Followed by XD
Jones Ralfy JANSEN Germany
Kilasu OSTERMEYER Germany
Malaysia TAN Kian Meng [5]
Malaysia LAI Pei Jing
5. Followed by MD
Christo POPOV France
Toma Junior POPOV France
Denmark Kim ASTRUP [6]
Denmark Anders Skaarup RASMUSSEN
6. Not before 1:45 PM MD
Ben LANE [8] England
Sean VENDY England
Indonesia Leo Rolly CARNANDO
Indonesia Daniel MARTHIN
7. Followed by WS
Supanida KATETHONG Thailand
Denmark Line CHRISTOPHERSEN
8. Followed by WD
Linda EFLER Germany
Isabel HERTTRICH Germany
Malaysia CHOW Mei Kuan [2]
Malaysia LEE Meng Yean
9. Followed by MD
GOH V Shem [3] Malaysia
TAN Wee Kiong Malaysia
Germany Mark LAMSFUSS
Germany Marvin SEIDEL
10. Court and time TBA WS
Beiwen ZHANG [7] U.S.A.
Turkey Aliye DEMIRBAG
St. Jakobshalle Basel – 3
1. Not before 10:15 AM MS
Sourabh VERMA India
Thailand Kunlavut VITIDSARN [8]
2. Followed by WD
Selena PIEK [8] Netherlands
Cheryl SEINEN Netherlands
Sweden Moa SJOO
Sweden Tilda SJOO
3. Followed by WS
Ksenia POLIKARPOVA Israel
Thailand Busanan ONGBAMRUNGPHAN [5]
4. Followed by XD
Rasmus ESPERSEN Denmark
Christine BUSCH Denmark
Malaysia GOH Soon Huat [4]
Malaysia LAI Shevon Jemie
5. Followed by XD
Rodion ALIMOV Russia
Alina DAVLETOVA Russia
Denmark Mathias CHRISTIANSEN
Denmark Alexandra BØJE
6. Not before 2:00 PM MS
Victor SVENDSEN Denmark
Malaysia LEE Zii Jia [2]
7. Followed by WD
Gabriela STOEVA [3] Bulgaria
Stefani STOEVA Bulgaria
Ireland Kate FROST
Ireland Moya RYAN
8. Followed by MD
LOW Hang Yee Malaysia
NG Eng Cheong Malaysia
England Marcus ELLIS [4]
England Chris LANGRIDGE
9. Followed by WD
Maiken FRUERGAARD [5] Denmark
Sara THYGESEN Denmark
Germany Kilasu OSTERMEYER
Germany Franziska VOLKMANN
10. Court and time TBA MS
Shesar Hiren RHUSTAVITO [7] Indonesia
Canada Brian YANG

 

Swiss Open Prize Money

PRIZE MONEY USD 140,000