Tokyo Paralympics Medal Table: Check full medal standings & all India results, with 5 Gold Medals Indian team finishes at No. 24th

Tokyo Paralympics Medal Table: Check full medal standings, India with 5 Gold Medals now at No. 24th
Tokyo Paralympics Medal Table: Check full medal standings, India with 5 Gold Medals now at No. 24th

Tokyo Paralympics Medal Table – Check full standings and India Rank: India won two GOLD MEDALS on Saturday and added another one on Sunday & that has taken them to 24th place in Medal Tally of Tokyo Paralympics. Shuttler Krishan Nagar won gold in the men’s singles SH6 event while Suhas Yathiraj settled for a silver medal in the men’s singles SL4 event on the last day of action at the Tokyo Paralympics.

India’s medal tally has swelled to 19. China leads the medal tally by some margin and Great Britian is at No. 2.

Also Read: India at Tokyo Paralympics Day 12 LIVE: Krishna Nagar wins GOLD;…

Earlier on Saturday, India won two more gold medals at the Tokyo Paralympics. First Manish Narwal finished on top of the podium in Mixed 50m Pistol SH1 final and than Pramod Bhagat won Gold medal for India in Badminton in Men’s Singles. Other than this Singhraj win silver medal in Shooting.
Also Read: India at Tokyo Paralympics: ‘Stupendous shooting’: Anurag Thakur, Deepa Malik hail…
Tokyo Paralympics Medal Tally – India at No. 24th
Tokyo Paralympics Medal Tally
# G S B Total
1

CHN

95 60 51 206
2

GBR

41 38 45 124
24

IND

5 8 6 19

 

Check all Results of Day wise INDIAN PARALYMPICS TEAM

August 25

Table Tennis

Individual C3 – Sonalben Madhubhai Patel loses 11-9, 3-11, 17-15, 7-11 4-11 against Li Quan of China

Individual C4 – Bhavina Hasmukhbhai Patel loses 3-11, 9-11, 2-11 against Zhou Ying of China

August 26

Table Tennis

Group A: Bhavina Hasmukhbhai Patel beats Megan Shackleton of Great Britain 11-7, 9-11, 17-15, 13-11, advances to round of 16

Group D: Sonalben Madhubhai Patel loses 12-10, 5-11, 3-11, 9-11 against MG Lee of Korea

August 27

Archery

Men’s Recurve Individual Open – Harvinder Singh finishes 21st, Vivek Chikara finishes 10th

Men’s Compound Individual Open – Rakesh Kumar finishes 3rd, Shyam Sundar Swami finishes 21st

Women’s Compound Individual Open – Jyoti Balyan finishes 15th

Table Tennis

Women’s Singles Class 4 – Round of 16 – Bhavinaben Patel beats Brazil’s Joyce de Oliveria 3-0 to enter quarterfinals

Women’s Singles Class 4 – Quarterfinals – Bhavinaben Patel beats Peric Rankovic of Serbia 11-5, 11-6, 11-7 to enter semifinals

Powerlifting

Men’s 65kg – Jaideep Deswal fails to register a mark, finishing with three foul throws

Women’s 50kg – Sakina Khatun finishes 5th

Athletics

Men’s Shot Put – F55 – Final – Tek Chand finishes 8th with a best throw of 9.04m

August 28

Table Tennis

Women’s Singles – Class 4 Semifinal 2 (Bhavina Patel beats Miao Zhang of China 3-2 to enter final)

Archery

Men’s Individual Compound – Open 1/16 Elimination (Shyam Sundar Swami loses 139-142 to USA’s Matt Stutzman)

Men’s Individual Compound – Open 1/16 Elimination (Rakesh Kumar beats Hong Kong’s Ka Chuen Ngai 144-131)

Athletics

Men’s Javelin Throw F57 Final – (Ranjeet Bhati fails to register a mark – No Mark)

August 29

Archery

Women’s Individual Compound Open – 1/16 Elimination – Jyoti Balyan – Jyoti loses 137-141

Mixed Team Compound Open – 1/8 Elimination – Jyoti Balyan & Rakesh Kumar – Jyoti & Rakesh win 147-141 to progress to quarterfinals against Turkey

Mixed Team Compound Open – Quarterfinal – Jyoti Balyan & Rakesh Kumar – Jyoti & Rakesh lose 151-153 against Turkey

Table Tennis

Women’s Singles – Class 4 Final – Bhavina Patel vs Zhou Ying of China –Bhavina loses in straight games (0-3) to settle for a silver medal

Athletics

Men’s Discus Throw F52 – Vinod Kumar loses his F52 category bronze medal after being found ineligible in disability classification assessment by the competition panel.

Men’s High Jump T47 – Nishad Kumar wins silver with his best jump of 2.06m while Ram Pal Chahar finishes 5th with his best effort of 1.94m

August 30

Shooting

Women’s R2 – 10 m air rifle SH1 – Avani Lekhara wins GOLD

Men’s R1 – 10 m air rifle standing SH1 – Swaroop Mahavir Unhalkar finishes 4th

Athletics

Men’s Discus Throw F56 – Yogesh Kathuniya wins SILVER

Men’s Javelin Throw F46 – Devendra Jhajharia wins SILVER, Sundar Singh Gurjar bags BRONZE. Ajeet Singh finishes 8th

Men’s Javelin Throw F64 – Sumit Antil wins gold with a world record effort of 68.55m while Sandeep Choudhary finishes fourth with a season best throw of 62.20m

August 31

Archery

Men’s Individual Compound Open – Rakesh Kumar loses in quarters

Table Tennis

Women’s Doubles – Classes 4-5 Quarterfinal – Bhavina Patel & Sonal Patel lose 0-3 to China

Shooting

Men’s P1 – 10 m air pistol SH1 – Singhraj wins BRONZE

Women’s P2 – 10 m air pistol SH1 – Rubina Francis finishes 7th

Athletics

Men’s High Jump T63 – Mariyappan Thangavelu wins silver and Sharad Kumar takes bronze while Varun Singh Bhati finishes 7th

Women’s 100m T13 – Simran finishes 5th in Heat 2

Women’s Shot Put F34 – Bhagyashri Madavrao Jadhav finishes 7th

September 1

Shooting

R3 Mixed 10m Air Rifle Prone SH1 – Sidhartha Babu, Deepak & Avani Lekhara fail to qualify for final

Swimming

Men’s 100m Breaststroke SB7 – Suyash Jadhav disqualified

Badminton

Men’s Singles SL3 – Pramod Bhagat beats compatriot Manoj Sarkar 21-10, 21-23, 21-9

Women’s Singles SU5 – Palak Kohli loses 4-21, 7-21

Mixed Doubles SL3-SU5 – Pramod Bhagat & Palak Kohli lose 9-21, 21-15, 19-21

Athletics

Men’s Club Throw F51 – Amit Kumar Saroha and Dharambir Nain finish 5th and 8th respectively

September 2

Badminton

Men’s Singles SL4 – Suhas Yathiraj, Tarun Dhillon – Suhas wins 21-9, 21-3 and Tarun wins 21-7, 21-13

Men’s Singles SL3 – Pramod Bhagat – Pramod Bhagat beats Oleksandr Chyrkov of Ukraine 21-12, 21-9

Men’s Singles SS6 – Krishna Nagar – Krishna Nagar beats Malaysia’s Didin Taresoh 22-20, 21-10

Women’s Singles SL4 – Parul Parmar – Loses both group matches

Women’s Doubles SL3-SU5 – Parul Parmar and Palak Kohli – The Parul-Palak duo loses 7-21, 5-21

Women’s Singles SU5 – Palak Kohli – Palak Kohli beats Zehra Baglar 21-12, 21-18

Para Canoeing

Women’s VL2 – Prachi Yadav – Prachi qualifies for semifinals

Taekwondo

Women’s K44 -49kg – Aruna Tanwar – Aruna won the Round of 16 match but lost in the quarterfinals, withdraws from repechage due to suspected fracture

Shooting

Mixed P3 – 25 m pistol SH1 – Akash & Rahul Jakhar – Rahul Jakhar finishes fifth in final

Athletics

Men’s Shot Put F35 – Arvind Malik – Arvind finishes 7th with a best throw of 13.48m

September 3

BADMINTON

Women’s Doubles SL3-SU5 Group Play Stage – Group B (Palak Kohli & Parul Parmar) – Palak-Parul duo loses

SHOOTING

R7 Men’s 50m Rifle 3P SH1 Qualification (Deepak) – Finishes 18th, fails to enter final

R8 Women’s 50m Rifle 3P SH1 Qualification (Avani Lekhara) – Finishes 2nd, enters final, scheduled for 1000 IST today

SWIMMING

Men’s 50m Butterfly – S7 – Heat 1 (Suyash Jadhav) – Finished 5th with a timing of 32.36 seconds

Men’s 50m Butterfly – S7 – Heat 2 (Niranjan Mukundan) – Finished 6th with a timing of 33.82 seconds

CANOE SPRINT

Women’s VL2 200m Semifinal 2 (Prachi Yadav) – Progressed to the final

ARCHERY

Men’s Individual Recurve Open 1/16 Elimination Round (Harvinder Singh) – Wins 6-5 against Italy’s Stefano Travisani. Harvinder’s Round-of-16 match will be at 1415 IST today.

BADMINTON

Men’s Singles SL4 – Group A (Suhas L Yathiraj) –Suhas wins to move into the semis

Men’s Singles SL4 – Group B (Tarun Dhillon) – Tarun wins to move into the semis

Men’s Singles SL3 – Group A (Manoj Sarkar) – Manoj wins to move into the semis

ATHLETICS

Men’s High Jump – T64 – Final (Praveen Kumar) – Wins silver medal with a new Asian Record of 2.07 m

CANOE SPRINT

Women’s VL2 200m – Final (Prachi Yadav – Subject to Qualification) – Finishes 8th

BADMINTON

Mixed Doubles SL3-SU5 Group B – Match – 2 (Pramod Bhagat & Palak Kohli) – Pramod & Palak progress to the semis with a win over their Thai opponents.

ARCHERY

Men’s Individual. Recurve Open 1/16 Elimination Round (Vivek Chikara) – Wins 6-2 against Sri Lanka’s Sampath Bandara to progress to Round of 16, which will be played at 1500 IST today.

SHOOTING

R8 Women’s 50m Rifle 3P SH1 Final (Avani Lekhara – Subject to Qualification) – Avani wins a bronze medal to add to the gold she had won earlier

BADMINTON

Men’s Singles SH6 – Group B – Match 2 (Krishna Nagar) – Krishna wins to progress to the semis

ARCHERY

Men’s Individual Recurve Open 1/8 Elimination Round (Harvinder Singh) – Wins via shootoff to progress to the quarterfinals

ATHLETICS

Women’s Club Throw – F51 – Final (Kashish Lakra & Ekta Bhyan): Kashish Lakra (12.66m) finishes 6th and Ekta Bhyan (8.38m) 8th

Men’s Shot Put – F57 – Final (Soman Rana): Soman Rana finishes creditable 4th with a best distance of 13.81m

ARCHERY

Men’s Individual Recurve Open Bronze Medal Match: Harvinder Singh beats Korea’s Kim Min Su in shoot-off to win bronze medal

BADMINTON

Women’s Singles SU5 – Quarterfinal (Palak Kohli): Palak Kohli loses 11-21, 15-21 against Japan’s Kaede Kameyama

September 4

SHOOTING

P4 Mixed 50m Pistol SH1 Qualification (Singhraj, Akash & Manish Narwal) – Singhraj and Manish qualify for final

BADMINTON

Men’s Singles SL3 Semifinal (Pramod Bhagat) – Bhagat wins 21-11, 21-16 to enter final

Men’s Singles SL3 Semifinal (Manoj Sarkar) – Manoj lost 8-21, 10-21, will play for bronze

Men’s Singles SL4 Semifinal (Tarun Dhillon) – Tarun lost 16-21, 21-16, 18-21, will play for bronze

Men’s Singles SL4 Semifinal (Suhas L Yathiraj) – Suhas won 21-9, 21-15 to enter final

SHOOTING

P4 Mixed 50m Pistol SH1 – Final (Singhraj, Manish Narwal) – Manish wins gold and Singhraj bags silver

BADMINTON

Men’s Singles SH6 – Semifinal (Krishna Nagar) – Krishna won 21-10, 21-11 to enter final
Mixed Doubles SL3-SU5 Semifinal (Pramod Bhagat & Palak Kohli) – Pramod-Palak pair loses 3-21, 15-21; to play for bronze

Men’s Singles SL3 Final –Pramod Bhagat wins gold

Men’s Singles SL3 Bronze Medal Match –Manoj Sarkar wins bronze

ATHLETICS

Men’s Javelin Throw – F41 – Final – Navdeep finishes fourth

September 4

SHOOTING

P4 Mixed 50m Pistol SH1 Qualification (Singhraj, Akash & Manish Narwal) – Singhraj and Manish qualify for final

BADMINTON

Men’s Singles SL3 Semifinal (Pramod Bhagat) – Bhagat wins 21-11, 21-16 to enter final

Men’s Singles SL3 Semifinal (Manoj Sarkar) – Manoj lost 8-21, 10-21, will play for bronze

Men’s Singles SL4 Semifinal (Tarun Dhillon) – Tarun lost 16-21, 21-16, 18-21, will play for bronze

Men’s Singles SL4 Semifinal (Suhas L Yathiraj) – Suhas won 21-9, 21-15 to enter final

SHOOTING

P4 Mixed 50m Pistol SH1 – Final (Singhraj, Manish Narwal) – Manish wins gold and Singhraj bags silver

BADMINTON

Men’s Singles SH6 – Semifinal (Krishna Nagar) – Krishna won 21-10, 21-11 to enter final

Mixed Doubles SL3-SU5 Semifinal (Pramod Bhagat & Palak Kohli) – Pramod-Palak pair loses 3-21, 15-21; to play for bronze

Men’s Singles SL3 Final –Pramod Bhagat wins gold

Men’s Singles SL3 Bronze Medal Match –Manoj Sarkar wins bronze

ATHLETICS

Men’s Javelin Throw – F41 – Final – Navdeep finishes fourth
September 5

Shooting

Mixed R6 – 50 m rifle prone SH1 Qualification – Deepak Saini, Avani Lekhara and Sidhartha Babu – None of them qualified for the final

Badminton

Men’s Singles SL4 Gold Medal Match – Suhas L Yathiraj – Loses to settle for silver

Men’s Singles SL4 Bronze Medal Match – Tarun Dhillon – Loses to finish fourth

Men’s Singles SH6 Gold Medal Match – Krishna Nagar – Wins Gold, India’s fifth of the Games

Mixed Doubles SL3-SU5 Bronze Medal Match – Pramod Bhagat & Palak Kohli – The Indian duo loses

Stay tuned to https://www.insidesport.co for the latest news and updates.

Advertisement